Bu blog içeriğimizde doktorların önerdiği bir zayıflama ilacı olan Xenical ya da orjinal adıyla XENICAL 120 mg sert kapsül ile alakalı “nedir, nasıl etki eder, yan etkileri nelerdir” gibi merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

Xenical nedir?

Xenical, kilo kaybını desteklemek için kullanılan bakanlık onaylı bir ilaçtır. Genellikle obez veya fazla kilolu bireylerde, diyet ve egzersizle birlikte kullanılır.

Xenical’in etken maddesi orlistat’tır ve bu madde, yediğiniz yiyeceklerden alınan yağların emilmesini engellemeye çalışır. Doğal olarak, vücudunuzun emdiği toplam kalori miktarını azaltır, bu da kilo kaybına yardımcı olabilir. Çalışma sistemi üç aşağı beş yukarı bu şekildedir.

Orlistat ne işe yarar?

Orlistat, mide ve bağırsaklarda yağların parçalanmasından sorumlu olan lipaz adı verilen enzimleri engeller. Bu enzimler engellendiğinde, yağlar sindirilmeden atılır, bu da kalori alımının azalmasına ve sonuç olarak kilo kaybına yol açar.

Xenical, reçeteli bir ilaç olduğu için mutlaka doktor kontrolünde ve tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Eczanelerde satılır. 2024 güncel fiyatı 785.19 ₺’dir.

Xenical yan etkileri nelerdir?

Bu ilaç bazı yan etkilere neden olabilir ve başka ilaçlarla etkileşime girebilir. Yan etkiler genellikle gastrointestinal doğadadır ve yağlı dışkı, gaz, acil bağırsak hareketleri ve yağ emilimi ile ilgili sorunlar olabilir.

  1. Yağlı dışkı
  2. Gaz çıkarma
  3. Bağırsak sorunları
  4. Bağırsaktan ses çıkması
  5. Yağ emilimi problemi

Xenical kullanıcı yorumları

Xenical, doktor reçetesiyle alınabilen bir ilaçtır ve kullanımı doktorun tavsiyelerine göre yapılmalıdır. Bunun yanında, kilo vermek için sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yapılması da yararlı olacaktır. ^

Siz de aşağıdaki yorum bölümünden xenical 120 mg ile alakalı görüşlerinizi birkaç cümle ile paylaşabilirsiniz. Dilerseniz sağlık bakanlığı onaylı zayıflama ilaçları başlıklı blog içeriğimizi de inceleyebilir, diğer ilaçlar hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

Newsletter