Son zamanlarda özellikle Instagram üzerinden insanlara özel mesaj göndermek suretiyle “hakkınızda şikayet var” ya da “birileri sizi şikayet etmiş” şeklinde dolandırıcılık yöntemi almış başını gidiyor. Gelen mesajlardaki site adresleri guncelsikayetlerin.com ya da doktorundansikayetlerin.com gibi bağlantılar içermektedir. Bu tarz mesajlarda bulunan linklere tıkladığınız zaman telefonunuzdaki bilgiler başkalarının eline geçmektedir.

Özellikle doktorlar ve ünlü isimlere yönelik yapılan bu tarz tuzaklar son zamanlarda normal insanlara da yapılmaya başlandı. Aşağıda bilgiguvende.com sitesinden alıntıladığımız bir görseli paylaşmak istiyorum. Bu ekran görüntüsünde örnek bir mesajlaşmayı göreceksiniz:

instagram dolandırıcılık şikayetleri

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de göreceğiniz üzere önce size normal bir mesaj geliyor. Bu mesajı okuduğunuz zaman sizi severek takip ettiğim için belirtmek istedim” filan gibi sanki sizi düşünüyorlarmış, sizin için endişeleniyorlarmış gibi göründüklerini düşüneceksiniz. Sonrasında siz de “Acaba hangi site diye merak edecek ve bu mesajı gönderen kişiye “Hangi site” gibi bir soru soracaksınız. Hemen arkasından ise aşağıdaki mesaja benzer bir mesaj gelecektir.

Instagram'da dolandırıcılar iş başında

Şimdi siz bu bağlantıya bi anlık bir dalgınlıkla tıkladığınız zaman iş bitmiştir. Artık telefonunuza ya da bilgisayarınıza virüs bulaşmış ve kişisel bilgileriniz başka insanların eline geçmiştir demektir.

Ne yapmak gerekir?

Bu tarz durumlarda kimden gelirse gelsin biraz bekleyin. Bağlantıya tıklamayın. Önce Google’da o bağlantı ile alakalı bir araştırma yapın. Güvenli olup olmadığını araştırın. Böyle saçma sapan alan adları varsa kesinlikle tıklamayın ve gönderen kişiyi tanımıyorsanız engelleyip geçin.

Bakın adamın gönderdiği sitenin bağlantısına doktorumdansikayetlerin . com / g / yazıyor. Bildiğimiz alan adları bu şekilde anlamsız ve saçma olmaz. Haydi oldu diyelim. Google’a bi sorun. Mutlaka birileri bu site hakkında bir şey yazmıştır. Baktığınız şüpheli. Direkt engelleyip, rapor edin.

Eğer başınıza bu tarz olaylar gelmişse lütfen “Şikayet Yaz” bağlantısına tıklayarak başkalarıyla da paylaşınız. Bu şekilde insanlar bilinçlenecek ve kişisel veri hırsızlıklarının önüne geçilecektir. Eğer Kullanıcı Yorumları | Şikayet Merkezi sitesine üye olmadıysanız, BURAYA tıklayarak ücretsiz bir şekilde profil oluşturabilirsiniz.

Newsletter